Turistické informace

Izrael

Izrael, plným názvem Stát Izrael, je stát na Blízkém východě v oblasti jihozápadní Asie, kde leží při východním pobřeží Středozemního moře. Na severu sousedí s Libanonem, na severovýchodě se Sýrií, na východě s Jordánskem a na jihozápadě s Egyptem


Všeobecné informace

Z důvodu teroristických a raketových útoků z Pásma Gazy na jižní a centrální část Izraele doporučuje MZV ČR cestovat do země jen ve zcela nezbytných případech, sledovat místní média a respektovat pokyny bezpečnostních složek.

Více informací

Důležitá telefonní čísla, emergency

První pomoc 101
Hasičský sbor 102
Policie 100
Velvyslanectví ČR 23 Zeitlin Street P.O. Box 163 61 Tel Aviv 61664, Izrael tel.: (00972 3) 691 8282-3 konzulární služba v naléhavých případech po pracovní době: 052-2947 698 fax: (00972 3) 691 8286 e-mail: telaviv@embassy.mzv.cz commerce_telaviv@mzv.cz web: www.mzv.cz/telaviv

Odlišnosti v čase, přehled teplot a podnebí

Čas k SEČ: +1
Izrael se zemí na Blízkém východě v oblasti jihozápadní Asie, kde ho na východním pobřeží omývá Středozemní moře. Izrael hraničí s Libanonem, Sýrií, Jordánskem a Egyptem. K Izraeli též přiléhá Západní břeh Jordánu a Pásmo Gazy.
Izraelské počasí se mění podle sezóny, kdy léto je teplé a suché a zima studená a vlhká. 
Letní teploty mohou vystoupat až ke 40°C, a bývá velmi sucho, s nejnižšími teplotami se setkáte v lednu a pohybují se od 5°C do 12°C.

Popis země, geografické a statistické údaje

Originální název: Medinat Yisra'el 
Český název: Izraelská republika 
Užívaný název: Izrael 
Rozloha: 20 770 km2 
Poloha: 34°-36° v. d. a 29°-33° s. š.  
Nejvyšší bod - Har Meron (1 208 m)
Nejnižší bod - Mrtvé moře (-408 m)   
Nejdelší řeka - Jordan (252 km) 
Hlavní město: Jeruzalém (591 000 obyv.) 
Další města:Tel Aviv, Haifa 
Počet obyvatel (2009): 7 233 701 
Národnostní složení: Židé 80 %, Arabové 17 % 
Náboženství: judaismus 80 %, muslimové 15 % 
Úřední jazyk: hebrejština, arabština 
Mezinárodní zkratka: ISR 
Mezinárodní poznávací zkratka (MPZ): IL 
Jízda: vpravo 
Internetová doména: .il 

Předčíslí, GSM sítě

Předčíslí Izraele je +972

V zemi jsou tito mobilní operátoři: Pelephone, Cellcom, Orange,

Vodafone /Orange, Cellcom/ - podporuje službu Roaming na den, Roaming ke kartě na den. Izrael u Vodafonu patří do zóny 2. Příchozí hovor stojí 17,81 Kč, Odchozí hovor stojí 30,52Kč, SMS 9,68 Kč, MMS stojí 11,58 Kč.

O2 - Ceny, za které voláte a posíláte SMS nebo MMS ze zahraničí, závisí na vašem roamingovém tarifu /Svět Basic, Volání bez hranic/. Změny, které platí od 15. 6. 2017 pro všechny zákazníky s roamingovým tarifem Svět Basic, se vztahují na země tzv. Evropského hospodářského prostoru (Evropská unie + Island, Norsko a Lichtenštejnsko). Konkrétní ceny si zjistěte u svého operátora.

T-mobile - Izrael u T-mobilu patří do zóny 2. Příchozí hovor stojí 18 Kč, Odchozí hovor stojí 35Kč, SMS 9,60 Kč, MMS stojí 16,60 Kč.

Státní a církevní svátky - omezení

V Izraeli platí Hebrejský kalendář, data židovských svátků jsou z hlediska gregoriánského kalendáře pohyblivá. Platí to i pro Den nezávislosti, státní svátek, který může připadnout i na duben, i když nezávislost byla vyhlášena 14. května 1948. Hlavní svátky a měsíc (období) na který obvykle připadnou:

Roš hašana - Nový rok - jednodenní svátek (září-říjen)

Jom kipur - Den smíření - jednodenní svátek, ustává veškerý život v zemi, nevysílá TV ani rozhlas, prakticky ustává motorizovaná doprava na silnicích (září-říjen)

Sukot - Svátky stánků - trvají týden, nepracuje se první a poslední den (říjen)

Simchat Tora - Radost z Tóry (říjen)

Chanuka - Svátky zasvěcení (chrámu) - osmidenní svátky, nepracuje se první a poslední den (prosinec-leden)

Purim - Svátek "metání losu" - jednodenní (únor-březen)

Pesach - Svátek překročení - sedmidenní svátek, nepracuje se první a poslední den (březen-květen);

Jom haacmaut - Den nezávislosti (duben/květen)

Lag ha-Omer - Svátek učenců - jednodenní, volno ve školách (květen)

Šavuot - Svátek týdnů (květen-červen) 

Dopravní předpisy, poplatky

Mýtné se platí na jediné dálnici spojující Jeruzalém a sever země. Vzhledem k tomu, že vede podél zdi oddělující Palestinskou samosprávu, je neustále monitorována. V případě, že máte auto z autopůjčovny, monitorovací zařízení auto identifikuje a na konci roku pošle autopůjčovně vyúčtování, které vám obratem strhne z karty. Budete-li cestovat vlastním autem, je třeba věnovat poplatkům pozornost.

Při cestě do Izraele musíte mít tyto doklady:
Izrael akceptuje český řidičský průkaz
Zelená karta
Technický průkaz

Více informací

Dálniční síť, poplatky a mýto

Kilometráže dálnic, rychlostních komunikací

Izrael disponuje cca 15.000 km komunikací, z čehož je více než 4.200 km silnic meziměstského charakteru. 
Silnice dálničního typu spojují Tel Aviv s Jeruzalémem, Haifou a Beerševou.

Poplatky, mýtné

Mýtné se platí na jediné dálnici spojující Jeruzalém a sever země. Vzhledem k tomu, že vede podél zdi oddělující Palestinskou samosprávu, je neustále monitorována. V případě, že máte auto z autopůjčovny, monitorovací zařízení auto identifikuje a na konci roku pošle autopůjčovně vyúčtování, které vám obratem strhne z karty. Budete-li cestovat vlastním autem, je třeba věnovat poplatkům pozornost.

Průměrné ceny PHM

Síť čerpacích stanic i silnic je hustá a kvalitní. Tankují se všechny druhy benzinu. Průměrné ceny nejsou známy.

Rychlostní limity

Izrael má tyto rychlostní limity:
Obec: 50km/h
Mimo obec: 80-90km/h
Dálnice: 100-110km/h

Doporučená pojištění vozidel

Silnice jsou v Izraeli obecně v dobrém stavu, veškeré turistické oblasti jsou po silnici snadno dostupné. Pokud se do Izraele chystáte cestovat autem, doporučujeme Vám sjednat si k povinnému ručení i havarijní pojištění s nadstandardními asistenčními službami a úrazové pojištění všech cestujících. DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA Policie 100

CO DĚLAT, KDYŽ NASTANE NEHODA • přivolejte policii • nebude-li nehodu šetřit policie, vždy vyplňte společný Záznam o dopravní nehodě • poznamenejte si jména, adresy, telefonní čísla a další kontakty všech účastníků nehody včetně případných svědků • pokud je to možné, opatřete si fotodokumentaci místa nehody • pokud bude k dopravní nehodě přivolána policie, policejní protokol podepište pouze tehdy, pokud souhlasíte s jeho zněním. V opačném případě do něj uveďte své vlastní vyjádření o nehodě (i v zahraničí pište česky) • v případě, že jste viník nehody, zavolejte do místní kanceláře pojistitelů a domluvte se na dalším postupu (kontaktní údaje naleznete na zadní straně Zelené karty) • pokud je následkem dopravní nehody Vaše vozidlo nepojízdné, kontaktujte vždy asistenční službu pojišťovny • po návratu kontaktujte zástupce pojišťovny 

JAK POSTUPOVAT PŘI NÁVRATU ZE ZAHRANIČÍ • nahlašte pojistnou událost • telefonicky na infolince své pojišťovny • prostřednictvím příslušného on-line formuláře na webu vaší pojišťovny • elektronicky • písemně na formuláři • osobně na kterékoli pobočce vaší pojišťovny • K hlášení škodné události si připravte: • číslo Vaší pojistné smlouvy na vozidlo, • nacionále řidiče vozidla v době vzniku škody • údaje o nehodě • údaje o svém vozidle (u vozidel vždy SPZ, VIN, tovární značku a typ, rozsah škody) a nezapomeňte uvést svou adresu a telefon nebo e-mail. Při osobním hlášení předejte pojišťovně "Záznam o dopravní nehodě" sepsaný s druhým účastníkem v případech, kdy nebyla nehoda šetřena policií. V ostatních případech zašlete jeho kopii následně s uvedením identifikačních znaků získaných při hlášení škody (číslo pojistné události, případně číslo hlášenky)

Porobnosti zde:

Potřebné vybavení vozidel a doklady

Při cestě do Izraele musíte mít tyto doklady: Izrael akceptuje český řidičský průkaz, zelená karta, malý technický průkaz.

Půjčení auta

Autopůjčovny jsou v Izraeli zavedené, auta stojí podobně jako v Evropě, kolem 35 USD na den a neomezenou kilometráž. Je dobré dávat pozor na to, že židovský sváteční kalendář se nekryje s naším, speciálně v říjnu a v době Velikonoc (a o šabatech) jsou autopůjčovny zavřené. 

Vždy podrobně prostudujte smluvní podmínky, stav vozu a rozsah pojištění (mj. odpovědnost za způsobenou škodu, pojistku proti havárii a proti krádeži). 

Rozdílnosti pravidel silničního provozu

Pokuty a informace

V Izraeli se jezdí obecně pomaleji, přestupky se v podstatě neporušují, polici se ani nesoustředí na měření rychlosti. Je zde málo dopravních nehod, na druhou stranu drobné kolize při parkování apod. jsou pravidlem, auta jsou tak odřená naprosto běžně. Nicméně i v Izraeli doporučujeme dodržovat silniční předpisy.

Pravidla parkování

K parkování v Izraeli doporučujeme parkovat zásadně na hlídaných parkovištích a auto důsledně a vždy zamykat.

Informace pro turisty

Z důvodu teroristických a raketových útoků z Pásma Gazy na jižní a centrální část Izraele doporučuje MZV ČR cestovat do země jen ve zcela nezbytných případech, sledovat místní média a respektovat pokyny bezpečnostních složek.

Více informací

Bezpečnostní upozornění

Informace o podmínkách ke vstupu do jednotlivých zemí jsou průběžně zveřejňovány na webových stránkách příslušných zastupitelských úřadů ČR.  Před případnou cestou do zahraničí MZV doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.

Z důvodu probíhajícího konfliktu mezi Izraelem a teroristickou organizací Hamás Ministerstvo zahraničních věcí České republiky varuje při návštěvě Izraele před cestami do okolí pásma Gazy a k jeho severní hranici. 

Na izraelském Národním portálu pro mimořádné události (odkaz funguje pouze v Izraeli) naleznete užitečné informace v anglickém jazyce, jak se chovat v krizových situacích (raketový útok, teroristický útok, zemětřesení, atd.). Tamtéž si lze stáhnout příslušnou mobilní aplikaci.

V případě nouze se lze v pracovní době obrátit na standardní telefonické kontakty Velvyslanectví ČR v Tel Avivu, mimo pracovní dobu pak na jeho nouzovou linku konzulární pohotovosti: +972 52 328 6622.

Podrobnosti zde:

Hraniční přechody

Do Izraele lze vstoupit přes tři hraniční přechody, dva z Jordánska – přechod King Hussein (severní Izrael, oblast Galileje) a přechod Arava (jižní Izrael, oblast města Eilat) a jeden z Egypta – přechod Taba (oblast města Eilat). 

Na Západní břeh se vstupuje z Jordánska přes přechod Allenbyho most. Tento přechod není určen pro běžný turistický provoz. Vstoupit z Egypta do pásma Gazy lze teoreticky přes přechod Rafáh, ten je ale dlouhodobě uzavřen v kontextu politicko-bezpečnostní situace a Ministerstvo zahraničních věcí občanům ČR cestování do pásma Gazy vůbec nedoporučuje.

Při vstupu přes uvedené hraniční přechody se platí nominální poplatek. 

Přechody s Libanonem a Sýrií jsou uzavřeny.

Izraelská hranice má cca 1017 km.
S Egyptem 266 km
51 km pásmo Gazy
s Jordánskem 238 km
79 km Libanon
se Sýrií 76 km
Západní břeh 307 km 

Letiště

Izrael disponuje asi 50 letišti, z nichž jsou pro mezinárodní dopravu využívána pouze tři - letiště Ben-Guriona poblíž Tel Avivu, letiště v Ejlatu a Haifě. Pravidelné linky jsou soustředěny na letišti Ben-Guriona, zatímco Eilat a Haifa přijímají především charterové a tuzemské lety. 

Omezení dovozu a vývozu / zákazy

Bezcelní dovoz do Izraele:
- oblečení, boty, kosmetiku pro vlastní potřebu;
- tvrdý alkohol do 1 l, víno do 2 l na osobu od 18ti let;
- tabák do 250 g na osobu od 18ti let;
- jiné předměty osobní spotřeby nebo dárky v hodnotě do USD 200;
- potraviny do 3 kg, pakliže váha jedné potraviny nepřesáhne 1 kg;
- psací stroj, osobní počítač, notebook, fotoaparát, filmovou kameru, videokameru, rádio, televizor, nahrávač, dalekohled, osobní šperky, hudební nástroj, gramofon, kočárek, vybavení pro kempování a sport, kolo a další obdobné předměty.
Podrobnosti zde:

Potřebné dokumenty

Cestovní pas musí být platný minimálně dalších šest měsíců ode dne vstupu na území Izraele.
Některé arabské a islámské státy nevpustí na své území držitele pasů, ve kterých jsou vyznačena izraelská razítka. Při pasové kontrole můžete požádat, aby byla razítka otištěna na lístek mimo pas. Obdobně Izrael nemusí vpustit do země držitele pasů, ve kterých jsou vyznačena razítka některých arabských a islámských států. Toto se netýká Egypta a Jordánska, se kterými má Izrael uzavřeny mírové smlouvy.
Pro krátkodobé turistické pobyty není potřeba vízum.
Vstupní kontrola
Při vstupní pasové kontrole proběhne bezpečnostní pohovor, při kterém se žádá zodpovědět dotazy týkající se nadcházejícího pobytu (účel, místo, doba, příbuzní nebo známí v Izraeli/Palestinských autonomních územích), případně předchozího pobytu apod. V některých případech se také vyžaduje doložit finanční prostředky pro pobyt, zpáteční letenku a jiné doklady k pobytu. Výše finančních prostředků není pevně stanovena. V případě, že turista přijíždí individuálně, aniž by měl zajištěné ubytování, považuje se za dostatečnou částka cca 70-80 USD na osobu na den. 
Pro turisty není vyžadována přihlašovací povinnost. 
Podrobnosti zde:

Rozdílnosti

Pohraniční policie při vstupu za území Izraele vyznačí do cestovního pasu dobu, po kterou může osoba v Izraeli pobývat. Běžně jsou to tři měsíce, ale délka pobytu může být i zkrácena podle vyhodnocení pohovoru a předložených dokumentů. Plánujete-li přesto pobývat v Izraeli delší dobu, než byla do pasu vyznačena, je možné požádat o její prodloužení na jedné z následujících poboček Ministerstva vnitra Státu Izrael.
Jeruzalém – 1 Shlomzion Hamalka 02-629 0239
Tel Aviv – 125 Menachem Begin 03-763 2534
Haifa – 15 Pal-Yam 04-863 3333
Eilat – Hatamarim City Center 08-638 1333
Tiberias – 23 Zaki Elkhadif 04-672 9111

Pobytové informace

Z důvodu probíhajícího konfliktu mezi Izraelem a teroristickou organizací Hamás Ministerstvo zahraničních věcí České republiky varuje při návštěvě Izraele před cestami do okolí pásma Gazy a k jeho severní hranici. 

Na izraelském Národním portálu pro mimořádné události (odkaz funguje pouze v Izraeli) naleznete užitečné informace v anglickém jazyce, jak se chovat v krizových situacích (raketový útok, teroristický útok, zemětřesení, atd.). Tamtéž si lze stáhnout příslušnou mobilní aplikaci.

V případě nouze se lze v pracovní době obrátit na standardní telefonické kontakty Velvyslanectví ČR v Tel Avivu, mimo pracovní dobu pak na jeho nouzovou linku konzulární pohotovosti: +972 52 328 6622.

MZV ČR doporučuje všem cestovatelům registraci v systému DROZD.

Více informací

Doporučená pojištění osob

Zdravotní péče v Izraeli je poměrně drahá. Jeden den pobytu v nemocnici při náhlém onemocnění stojí cca 1.000,- USD resp. při náročnějších úkonech může dosáhnout i násobků této částky. Proto lze jednoznačně doporučit, aby si čeští občané před cestou do Izraele sjednali cestovní pojištění zahrnující léčebné výlohy. Obecně však ze zdravotního hlediska nepředstavuje pobyt v Izraeli zvýšené riziko. Nevyžaduje se žádné povinné očkování. Je nezbytné chránit se před sluncem, pít dostatečné množství tekutin a dbát na důkladné omytí ovoce a zeleniny. Nezapomeňte také na, pojištění odpovědnosti za škody, které způsobíte třetím osobám a také pojištění vašich zavazadel.

DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA: První pomoc 101 
   

CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

V rámci cestovního pojištění si sjednáte léčebné výlohy v zahraničí, pro případ, že budete potřebovat využít zdravotní péči dané země například v souvislosti s akutní nemocí nebo úrazem. Nezapomeňte také na úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti za škody, které způsobíte třetím osobám a také pojištění vašich zavazadel. V případě, že budete muset svou cestu nebo pobyt přerušit a z nějakého závažného důvodu se vrátit, bude se vám například hodit pojištění, které se postará o úhradu náhradní dopravy zpět do České republiky. Hodit se vám může i pojištění nevyužité cestovní služby, které se vztahuje na náhradu nákladů na „nespotřebované“ cestovní služby z důvodu akutního onemocnění nebo úrazu.

CO DĚLAT, NASTANE-LI ŠKODA PŘI CESTÁCH A POBYTU V ZAHRANIČÍ  

• V případě úrazu nebo náhlého onemocnění, které si vyžádá potřebu lékařského ošetření nebo léčení v nemocnici, se spojte telefonicky s vaší pojišťovnou, pokud tak neučiní služba první pomoci, ošetřující lékař, policie či jiná kompetentní osoba. Jestliže si náklady vzniklé s telefonickým spojením, lékařským ošetřením nebo léčením ve zdravotnickém zařízení uhradíte sami, po návratu do České republiky Vám budou pojišťovnou proplaceny. Na centrále je třeba oznámit jméno a příjmení pojištěného, číslo pojistné smlouvy a datum počátku a konce pojištění. Tyto údaje jsou uvedeny na asistenční kartě, kterou obdržíte při sjednání pojištění. V centrále je nepřetržitá služba, která Vám sdělí pokyny, jak dále postupovat. Stejně postupuje i pojistník nebo kterákoli jiná osoba při hlášení pojistné události v případě smrti pojištěného. 

• Ošetřujícímu lékaři předložte vždy asistenční kartu a tiskopis Prohlášení ošetřujícího lékaře 

JAK POSTUPOVAT PŘI NÁVRATU ZE ZAHRANIČÍ  

• Bez zbytečného odkladu oznamte pojišťovně pojistnou událost, to můžete udělat několika způsoby: 

• zasláním tiskopisu, e-mailem, osobně na pobočce pojišťovny

• Oznámení učiněná e-mailem nebo telefonicky dodatečně potvrďte vyplněním příslušného tiskopisu hlášení pojistné události. 

• Při uplatňování náhrady léčebných výloh předložte osobně nebo zašlete pojišťovně následující doklady: 

• vyplněný a podepsaný tiskopis Oznámení pojistné události z pojištění léčebných výloh v zahraničí 

• Prohlášení ošetřujícího lékaře na tiskopisu, bylo-li lékařem vyplněno, a další lékařské zprávy, pokud je máte k dispozici

• originály nebo ověřené kopie dokladů o skutečně vynaložených nákladech v zahraničí

• asistenční kartu

• u individuálně sjednaného pojištění originál pojistné smlouvy

DOKLADY MUSÍ OBSAHOVAT - jméno a příjmení, datum narození (rodné číslo) ošetřené osoby, diagnózu nemoci nebo úrazu, údaje o jednotlivých lékařských úkonech s datem jejich provedení a výši lékařského honoráře. Při uplatňování náhrady za léky musí být uvedeny jejich názvy a cena. Všechny doklady musí být opatřeny razítkem zdravotnického zařízení nebo lékárny. Nárok na úhradu nákladů na převoz pojištěného do České republiky je třeba doložit vyjádřením lékaře, že převoz určeným dopravním prostředkem (např. letadlem) byl nezbytný vzhledem ke zdravotnímu stavu pojištěného, příp. že byla nutná či úředně nařízená účast doprovázející osoby. K dokladům vystaveným v cizím jazyce (s výjimkou anglického, francouzského, německého, španělského, ruského a slovenského jazyka) zajistěte úřední překlad do češtiny. 

V případě smrti pojištěného uplatňuje oprávněná osoba (osoba, která prokazatelně vynaložila náklady spojené se smrtí pojištěného) právo na náhradu vynaložených nákladů přímo u pojišťovny a předkládá doklady a lékařskou zprávu o úmrtí pojištěného s uvedením příčiny smrti a kopii úmrtního listu.

Podrobnosti zde

Gastronomie, ceny v sezóně

V Izraeli prakticky neexistuje žádná "národní kuchyně," resp. národní kuchyní je směs všech možných zemí, ze kterých přišli Židé do Izraele. Způsoby, jakými se tu člověk může najíst, jsou neomezené. V Tel Avivu se nachází restaurace se třemi hvězdičkami Michelin a i v jiných se dá luxusně najíst, a to nejen v pěti hvězdičkových hotelech. Na klasické restaurace lze narazit na každém rohu. Ceny jídla bývají ale třikrát větší než v běžných restauracích v Čechách.

Kurzy měny

Měna: nový šekel (ILS)

Nejčastější typy ubytování / ceny

Hotely, Kempy, Soukromí

Ubytovací možnosti Izraele jsou na dobré úrovni, lze zde nalézt luxusní hotely vysoké úrovně, stejně tak pohodlné a kvalitní hotely střední třídy. Myslete na to, že ubytování je zde mnohem dražší než u nás. Další z možností, kterou hojně využívají cestující studenti, jsou levné ubytovny a hostely. K nalezení jsou spíše ve větších městech, jako je Tel Aviv, nebo Jeruzalém. Ceny dobrého ubytování pro nenáročného se pohybují už od 30-40 NIS  na osobu za noc.
Podrobnosti zde:

V Izraeli nejsou kempy jako je známe z Evropy. Výjimku tvoří Tiberiadské jezero na severu a pobřeží Jordánu. Kempy jsou ve srovnání s evropskými drahé a dá se říci že i špinavé (ale ne nevybavené). Na druhou stranu lze nalézt podél silnic a v lesích stanující skupinky a plápolající ohníčky. Táboření ve volné přírodě je zadarmo a není zakázané. Spát se může všude, kde to není výslovně zakázáno. Kriminalita Izraele je na nezvykle nízké úrovni, proto není potřeba se příliš obávat oloupení.

Tipy na výlety

Jericho
Dle historiků nejstarší město na světě, staré 9000 let. Je tu teplé a pěkné počasí po celý rok. Krásná oáza obklopená datlovníky, banánovníky a palmami. Jericho leží nedaleko Mrtvého moře a určitě pro svůj historický význam stojí za návštěvu. Z Jeruzaléma sem dojedete za 30 minut. Město leží na západním břehu Jordánu, 15 km od Mrtvého moře. Je to oáza se zavodňovacím systémem. V okolí rostou banány, pomeranče, datle, grepy. V minulosti bylo zimním sídlem Herodesovým. Až ve 20. století bylo zjištěno 20 sídlištních vrstev, starých až 9000 let (pro srovnání egyptské pyramidy jsou o 4000 let mladší).

Delfinárium v Eilatu
Velkou atrakcí Eilatu je delfinárium, které leží 5 km severně od města. Návštěvníci mohou plavat mezi delfíny a poznávat podmořský svět Rudého moře, což ocení zejména ti, kteří se bojí nebo se z nějakého důvodu nemohou potápět či šnorchlovat. Po vzoru amerického Las Vegas zde můžete najít i mnoho kasin a heren, někdy bývá Eilat nazýván „izraelským Las Vegas“.

Město Betlém
Betlém je město pod Palestinskou správou, leží kousek od Jeruzaléma, na západním břehu Jordánu. Mnoho domů v Betlémě je postaveno na původní vápencové jeskyni nebo jeskyňce. A v jedné takové jeskyňce se narodil i Ježíš.

Galilejské jezero
Kromě toho že je to krásné místo, opředené mýty a Ježíšovými zázraky, je také hlavním zdrojem vody pro celý Izrael. Jezero je známé pod různými jmény: Kineretské, Galilejské, Genezarethské. Oblast Galileje je nejpopulárnější částí země díky krásné krajině a množství památek. 

Mohlo by Vás zajímat

Co nezapomenout sebou

  • K vozidlu technický průkaz, zelenou kartu pojištění, řidičák a občanku
  • Telefony v mobilu doplňte o předvolbu ČR +420
  • Najděte si telefony na Policiii, záchranku a zastoupení či konzulát,
  • Telefonní číslo na oddělení pro zablokování platební karty
  • Číslo na ASISTENČNÍ SLUŽBU POJIŠŤOVNY pro volání ze zahraničí = je rozdílné než volání doma v ČR
  • Číslo na ZDRAVOTNÍ ASISTENČNÍ SLUŽBU rovněž v mezinárodním tvaru
  • Označit telefony na rodinné příslušníky zkratkou před jménem ICE (in case of emergency) pro případ záchrany
  • Přesvědčit se před odjezdem na co všechno jsme pojištěni, vozidlo, vybavení, posádka
  • Vybavení vozidla na cestu nebudeme opakovat, každý má svoje požadavky